![]() | |||
zdroj: tumblr.com |
Ahoj po dlouhé době :) V této blogové mezipauze jsem se stačila přestěhovat, zařídit byt, najít si práci a začít žít svůj americký sen s mužem, kterého mi seslalo samo nebe:) Takže tento článek bude z úplně nového místa u úplně nového stolu. A dobře naladěná:)
A protože je dnes pondělí, ráda bych navázala na tradiční (a pozapomnělé!) Blogger Monday. Dnes spíše prakticky - opět se vrátím ke štítkům, protože jsem si sama pro sebe říkala: Máš jich nějak moc, nejde nějak efektivně snížit jejich množství? Tak jsem pátrala na webu a zjišťovala, jak na takovou efektivní správu štítků nebo chcete-li tagů. Možná to nebude nic objevného, ale třeba to těm, kteří s blogem začínají nebo kteří, stejně jako já, mají chuť trochu vyselektovat ta nejdůležitější témata, pomůže! :)
Štítky nahrazují tak trochu vyhledávání. Jsou rychlejší - stačí na ně kliknout a vyjedou vám všechny relevantní výsledky. Váš čtenář se tak může daleko snadněji orientovat a najít či dohled konkrétní informace, které ho zajímají. Štítky fungují trochu jako navigační prvek. E-shopy mívají přehledné kategorie s mnoha podkategoriemi, na blozích to tak trochu suplují právě štítky.
5 pravidel, jak efektivně používat štítky
Buďte skromní
Nevytvářejte dlouhý seznam štítků, ve kterých se sami ztratíte. Zkuste se zamyslet nad tématy, o kterých často píšete. Určitě to bude pár oblastí, nic sáhodlouhého. A poté přemýšlejte, jaká klíčová slova byste mohli využít.Řekněme, že máte blog o bydlení. Pak se nabízí rozdělení na interiér a exteriér. Také na různé části domů, na bytové doplňky, různé druhy nábytku a podobně. Při vytváření nových štítků se vždy sami sebe zeptejte: Využiju ho i příště? Nebo je to jen jednorázová akce? Pokud je za b) správně, zkuste najít již existující štítek:) I já sama mám spoustu těch, které jsou použila sotva dvakrát!
Vytvářejte jasná klíčová slova
Štítek "Malování obličeje na ksichtík" se vám možná může jevit jako vtipný nápad, ale z hlediska jejich využití ve vyhledávačích a pochopení z řad čtenářů bude trochu nejasný. Použijte proto raději konkrétní klíčové slovo či sousloví. Čtenáři vám budou vděční!
Při jejich používání buďte konkrétní
Štítky fungují tak trochu jako zásuvky (proto ten úvodní obrázek). Jestliže máte doma stůl s šuplíky nebo komodu, do níž ukládáte věci, dost možná máte i přesně vytyčené, co kam patří. Stejně je to i na blogu. Je dobré, abyste přemýšleli nad tím, kdy štítky užijete. Píšete článek o nehtech a péči o ruce? Super, použijte jako štítek "péče o ruce". Je ale nutné k tomu používat styl či péče o vzhled? Snažte se být co nejkonkrétnější. Jedině tak využijete princip štítků ke svému i čtenářovu největšímu prospěchu!
Používejte je
Jestliže chcete svým čtenářům ulehčit orientaci na webu, používejte své štítky. Některé čtenáře může zaujmout váš nový článek a bude si chtít najít na dané téma další - například vydáte článek o novém laku a vaši čtenářku nadchne, jak krásně upravené máte nehty. A protože jste už jednou napsaly článek o tom, jak o ně pečujete a přiřadily jim štítek "péče o nehty", nebude pro dotyčnou čtenářku žádný problém přes něj daný článek vyhledat. Tímto způsobem navíc zvýšíte dobu, kterou tráví vaši čtenáři na vašem blogu. A tím se zvyšuje šance, že se stanou pravidelnými návštěvníky vaší stránky!Mějte o nich přehled
I přesto, že se štítky zobrazují při psaní články v možnosti Štítky (jak nečekané!:), klidně si jejich seznam napište na papír a připněte na nástěnku či založte do notesu, kde si ukládáte všechny nápady na blog. (Že ho nemáte? A není to škoda?) Budete je mít vždy při ruce a můžete je vždy co nejlépe využít při psaní článku:)A podle čeho používáte štítky vy? Vytváříte pořád nové a nové, nebo máte svých pár věrných, na které nedáte dopustit? Já si teď v nich udělám pořádek a svůj seznam napíšu do svého blogového notýsku:)
Související článek:
Jak vytvořit štítek? Jak ho přiřadit ke článku? Jak ho zrušit? Tohle i pár dalších návodů najdete v článku Rychlá Blogger poradna II.
Návod může být zastaralý. Na jeho aktualizaci se pracuje.